על רציונאליות וכלכלה התנהגותית

מהי כלכלה התנהגותית, ומה הקשר בינה ובין הכלכלה הקלאסית?

למה אנשים לא חוסכים מספיק לפנסיה, וכייצד ניתן לשנות זאת? ומדוע מוכרים לנו עוף בשקל?

האם הכלכלה הישנה כבר לא בתוקף, כפי שציטטו (בטעות) את דברי פרופ' דניאל כהנמן, זוכה פרס נובל לכלכלה?

בהרצאה נכיר את השטח החדש של הכלכלה ההתנהגותית, המהווה נקודת מפגש בין כלכלה, פסיכולוגיה, ותחומי דעת נוספים; נשחק משחקים כלכליים (משחק האולטימטום, משחק הדיקטטור) ונפיק מהם תובנות;
נכיר שימושי כלכלה התנהגותית במגזר העסקי ובשירות המדינה; נלמד על מאפייני קבלת החלטות, לרבות על ההטיות הרבות המאפיינות החלטות של אנשים (הטיית ההווה, הטיית המצב הקיים, חשבונאות מנטלית);
ונסכם עם הכרת דרך העבודה עם כלי כלכלה התנהגותית לפתרון בעיות יישומיות.

ההרצאה עתירת דוגמאות ומזמינה את הקהל להשתתף באופן פעיל במשחקים כלכליים ובדיון.

לפרטים נוספים: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

הטרמה וקבלת החלטות (לא רק) פיננסיות

האם קרה שצפיתם בסרט אימה ולאחריו נדרכתם מכל רעש קטן? ומה בין זה לבין קבלת החלטות פיננסיות?

התשובה קשורה בהטרמה (Priming): תהליך פסיכולוגי המשליך על האופן בו אנו קולטים ומפרשים מידע, ומשפיע בכך על התנהגותנו ועל ההחלטות שאנו מקבלים. כפי שרומז שורש המושג, התהליך מתחיל עוד לפני צומת ההחלטה, כך שהחלטותינו מתועלות (בחלקן) לכיוון מוגדר מראש.

במפגש נסקור את תהליך ההטרמה בכלל, ואת חלקו בקבלת החלטות פיננסיות בפרט. נדון בהשפעת ההטרמה על תפיסת הסיכון בעת רכישת ניירות ערך, נשווה בין ההחלטות של 'מקצוענים' להחלטות של אלה שאינם מומחים בתחום (מי, לדעתכם, מוטרם יותר?), ונסכם בהצגת מודל קבלת החלטות המשלב גורמים כלכליים ופסיכולוגיים.

ההרצאה עשירה בתכנים ויזואליים להמחשת האפקטים הפסיכולוגיים השונים.

לפרטים נוספים: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

שיחות על כלכלה התנהגותית

מה הקשר בין הסביבה שלנו למצבנו הכלכלי, איך חדשות, מזג אויר ועומס תנועה משפיעים על החלטות של משקיעים בשוק ההון ויועצי השקעות, מהי החלטה כלכלית-רציונלית, האם אנחנו מודעים לכל הגורמים המשפיעים עלינו בקבלת החלטות כלכליות ועוד.

פרופ' דורון קליגר, ראש החוג לכלכלה ומומחה במימון וכלכלה התנהגותית, מרצה בפאב "שאנן בר" במסגרת "המדען העירום" של האוניברסיטה המשודרת בגלי צה"ל  ומיזם WIZE.

https://www.youtube.com/watch?v=-kf98RYsh9M

https://www.youtube.com/watch?v=BAujvYmvfyU

לפרטים נוספים: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

על רציונאליות ופסיכולוגיה בשוק ההון

הרצאתו של פרופ' דורון קליגר, ראש החוג לכלכלה, אוניברסיטת חיפה, בנושא: "פרס נובל לכלכלה 2013: Eugene Fama, Lars Peter Hansen and Robert J. Shiller " במסגרת יום עיון בנושא "פרסי נובל 2013 -- על מה ולמה? שלום, ספרות וכלכלה" באוניברסיטה הפתוחה 16/12/2013.

https://www.youtube.com/watch?v=OoO-Kbr9kAQ

לפרטים נוספים: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

תקציר קו"ח

דורון קליגר הוא חבר סגל בחוג לכלכלה, באוניברסיטת חיפה, מומחה במימון וכלכלה התנהגותית. בהיותו בארה"ב, שהה בבית הספר למנהל עסקים וורטוןבאוניברסיטת פילדלפיה

קליגר הוא יו"ר וועדת לימודים מתקדמים בחוג לכלכלה; ראש ההתמחות בכלכלה התנהגותית (בשיתוף עם הטכניון) וההתמחות במימון; והינו חבר אקדמי באגודת האקטוארים בישראל (ILAA).

קליגר הוא יועץ בתחומי כלכלה, מימון, וחשבונאות; תעסוקתו בעבר כללה סקירת ועריכת חומר מקצועי במשרד רו"ח קסלמן וקסלמן (PriceWaterhouseCoopers Israel).

קליגר הוא עורך עמית (Associate Editor) בכתב העת Journal of Economic Behavior and Organization (בין השאר, ערך במשותף עם עמיתים כרך מיוחד בנושא מימון התנהגותי אמפירי); עורך עמית בכתב העת Journal of Economic Psychology; עור עמית בכתב העת Journal of Behavioral and Experimental Economics (בעבר, Journal of Socio-Economics); ועורך בכתב העת Review of Behavioral Economics.

קליגר פרסם מאמרים מקצועיים במגוון כתבי עת במימון, כלכלה, ביטוח והסתברות, על נושאים הכוללים תמחור נכסים, דירוגי אגרות חוב, כלכלה התנהגותית, מימון התנהגותי, קבלת החלטות, ארגון תעשייתי, ותמחור ביטוח.

קליגר זכה במדליית מועצת רו"ח על הצטיינות בלימודי חשבונאות (פעמיים); בתעודת הערכה של כנסת ישראל על הצטיינות בלימודים (פעמיים); בפרס לשכת רו"ח על הצטיינות במבחני המועצה; וכן במלגת פולברייט.

Round The World